MENU
Młoda lekarka osłuchuje dziewczynce organy za pomocą stetoskopu. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2965 Badania laboratoryjne blisko Ciebie

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka – pamiętaj o badaniach!

Ocena: 5.0/5.0

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka – pamiętaj o badaniach!

Badania profilaktyczne są najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wykrycie wielu chorób jakie rozwijają się w organizmie. Nie jest prawdą, że najczęściej chorują osoby starsze. Problemy zdrowotne mogą dotknąć każdego, również małych dzieci. Dlatego najlepszą metodą na monitorowanie rozwoju dziecka,

Warto wziąć sprawę w swoje ręce i z własnej inicjatywy i poddać nie tylko siebie, ale też dziecko badaniom profilaktycznym. Pomogą one wykryć lub wykluczyć chorobę, skontrolować prawidłowy rozwój dziecka, ocenić ogólny stan zdrowia, zachować spokój i cieszyć się beztroskim dzieciństwem, a rodzicom mieć pewność, że nic im nie zagraża. Szybko rozpoznać chorobę i szybko podjąć leczenie.

Można wykupić pakiety badań skierowane dla dzieci w danym wieku, można też wykonać badania każde z osobna.

Jakie badania warto zrobić dziecku i dlaczego są tak ważne?

Morfologia krwi z automatycznym rozmazem. Jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, które pozwala na ogólną ocenę organizmu. Umożliwia ustalenie liczby białych krwinek – leukocytów, czerwonych krwinek – erytrocytów, hemoglobiny, hematokrytu. Badanie pozwala na wykrycie stanu zapalnego, anemii,  jak również bardziej niebezpiecznych schorzeń, w tym nowotworowych.

W przypadku małych dzieci krew jest pobierana z palca, natomiast u starszych dzieci – z żyły. Morfologia powinna być wykonana na czczo.

Odczyn Biernackiego, wykonuje się przy podejrzeniu ukrytej infekcji.

Badanie ogólne moczu pomaga wykryć infekcję układu moczowego, schorzenia nerek i wątroby, a także choroby metaboliczne. Wykonuje się je nie tylko w profilaktyce, ale też w diagnostyce kamicy moczowej i cukrzycy.

W badaniu oceniany jest ciężar właściwy moczu, jego kolor, odczyn pH, a także obecność krwi, cukru, białka, ciał ketonowych, bakterii i białych krwinek.

Posiew moczu wykonuje się kiedy badanie ogólne moczu odbiega od normy. Posiew umożliwia identyfikację bakterii, która wywołała infekcję.

Badanie kału  u dzieci wykonywane jest najczęściej w celu kontroli pod kątem pasożytów, szczególnie owsicy.

CRP,  czyli oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego umożliwia wykrycia stanu zapalnego toczącego się w organizmie. Norma CRP u dzieci wynosi – mniej niż 5 mg/l.

ASO, czyli odczyn antystreptolizyny, to badanie laboratoryjne, które wykonuje się szczególnie w przypadku dzieci, które chorowały na anginę ropną bądź szkarlatynę. Umożliwia ono wykrycie lub wykluczenie powikłań po zakażeniu paciorkowcami, w tym powikłań reumatologicznych.

Norma ASO wynosi – 10 do 200 IU/ml.  Za podwyższone wartości w przypadku dzieci uznaje się poziom przekraczający 333 UI/ ml.

ALP, czyli fosfataza alkaliczna jest badaniem, które pozwala na wykrycie niedoboru lub nadmiaru witaminy D, wapnia i fosforu. ALP jest jednym z enzymów wątrobowych, który odgrywa bardzo ważną rolę w wytwarzaniu tkanki kostnej, dlatego też jego ocena należy do podstawowych badań, które powinny być wykonywane u dzieci.

Norma ALP u noworodków wynosi – 50-165 U/l.

Norma ALP u dzieci  w wieku 1-3 lat wynosi – 145-320 U/l.

Norma ALP u dzieci  w wieku 4-6 lat wynosi – 150-380 U/l.

Norma ALP u dzieci  w wieku 7-9 lat wynosi – 175-420 U/l.

Fizjologiczny wzrost aktywności ALP może wystąpić u wcześniaków i dzieci w okresie dojrzewania.

Cholesterol całkowity jest badaniem, które według powszechnej opinii wykonuje się tylko u osób dorosłych. Nic bardziej mylnego. Badanie cholesterolu jest szczególnie zalecane dzieciom, które zmagają się z otyłością lub mogą być obciążone genetycznie chorobami takimi jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca.

Bilirubina jest badaniem, które wykonuje się już noworodkom, zaraz po urodzeniu. Pozwala ocenić pracę wątroby, a także wykryć żółtaczkę.

Norma bilirubiny dla dzieci wynosi odpowiednio:

Noworodki (pierwszy dzień) – do 4 mg/dl.

Noworodki (trzeci dzień) – do 10 mg/dl.

Noworodki (miesiąc) – do 2 mg/dl.

Starsze dzieci – do 1,1 mg/dl.

Glukoza. To proste badanie pozwala na wykrycie cukrzycy u osób w każdym wieku.  Cukrzyca jest groźną chorobą, która może doprowadzić do przewlekłych powikłań (np. zaburzeń widzenia, chorób serca, chorób nerek), dlatego warto kontrolować poziom glukozy we krwi dziecka przynajmniej raz w roku – przy okazji badań okresowych.  Badanie pozwala na wczesne wykrycie hipoglikemii i hiperglikemii. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi dziecka powinno mieścić się w normie – 70-110 mg/dl i 70-140 mg/dl  dwie godziny po spożyciu posiłku.

IgE całkowite, czyli  immunoglobiny typu E. Ich oznaczenie we krwi  dziecka pozwala na zdiagnozowanie alergii, atopowego zapalenia oskrzeli, kataru siennego, atopowego zapalenia skóry i chorób pasożytniczych. Wczesne rozpoznanie alergii pozwala na rozpoczęcie odczulania i eliminację czynników, które ją wywołały.

Normy IgE dla dzieci wynoszą odpowiednio:

Dzieci do 1 roku życia – 30 j./ml

Dzieci od 7 do 10 roku zycia – 300 j./ml

Przekroczenie norm świadczy o tym, że dziecko ma alergię, ale żeby znaleźć konkretny alergen trzeba wykonać  IgE swoiste.

TSH jest badaniem, które ukazuje prawidłowości lub nieprawidłowości w pracy tarczycy.  W przypadku dzieci problemy z tarczycą mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu, opóźnionego dojrzewania płciowego, opóźnionego dojrzewania kośćca, nadwagi, a także opóźnionego rozwoju umysłowego.

Witamina D3, której prawidłowy poziom wspiera układ kostny dziecka, układ pokarmowy, układ hormonalny i mięśniowy. Witamina D3 ma też bardzo duże znaczenie w rozwoju intelektualno – fizjologicznym dziecka.

Dowiedz się więcej o właściwościach witaminy D3!

IgA umożliwia wykrycie celiakii i nietolerancji glutenu. W ostatnim okresie coraz częściej diagnozuje się choroby związane z nietolerancją glutenu. Niestety nadal 90 procent osób chorych nie wie o problemie, który ich dotyczy.

Żelazo pozwala na rozpoznanie anemii i na ocenę czy jej przyczyną jest brak żelaza czy inne problemy (np. infekcje, zakażenia pasożytnicze, biegunka).

Normy żelaza w przypadku dzieci wynoszą  odpowiednio:

Niemowlęta – 36-156 ug/ dl.

Dzieci od 6 miesiąca do 15 roku życia – 43-184  ug/dl.

Fosfor odpowiadają za prawidłową mineralizację kości  i ich prawidłowe stężenie niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka. Niedobór tych pierwiastków może oprowadzić do krzywicy.

Norma fosforu dla dzieci wynosi od 1,3 do 2,26 mmol/l.

Normy wapnia dla dzieci wynoszą odpowiednio:

Noworodki do 10 dnia życia – 7,6–10,4 mg/dl

Od 10 dnia życia do 2 lat – 9,0-11 mg/dl

Od 2 do 12 lat – 8,8-10,8 mg/dl

Od 12 do 18 lat – 8,4-10,2 mg/dl

W sklepie z usługami medycznymi Badamysie.pl dostępne są pakiety diagnostyczne opracowane pod kątem dzieci w różnym wieku. Można zakupić pakiety bądź każde badanie indywidualnie – w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentów.

Pakiety „Dziecko” dostępne na Badamysie.pl:

Pakiet Małego Dziecka

Pakiet Zdrowy Przedszkolak

Pakiet Zdrowy Nastolatek

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.