MENU
Ból gardła u kobiety spowodowany klimatyzacją. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2800 Inne

Uważaj na klimatyzację. Może być naprawdę niebezpieczna!

Ocena: 4.8/5.0

Uważaj na klimatyzację. Może być naprawdę niebezpieczna!

Uciekając od wysokich temperatur, nie chcą męczyć się w nagrzanym mieszkaniu i samochodzie coraz częściej „ratujemy się” klimatyzacją. Niestety nie jest ona tak dobra, jakby się wydawało. Rzeczywiście daje ulgę podczas wysokich temperatur i upałów, ale są też skutki uboczne korzystania  z niej i warto wiedzieć o nich wcześniej.

Czego możemy się obawiać, korzystając nieodpowiednio z klimatyzacji?

Ból gardła u kobiety spowodowany klimatyzacją. /Źródło: 123rf.comZa każdym razem, kiedy szybko chcemy schłodzić powietrze i włączamy klimatyzację na największą moc, albo jeszcze gorzej – włączamy nieoczyszczoną klimatyzację, jesteśmy narażeni na choroby takie jak:

Legionelloza – choroba wywoływana bakteriami Legionella Pneumophilla jest jedną z najczęstszych dolegliwości spowodowanych źle oczyszczoną klimatyzacją. To choroba układu oddechowego, którą charakteryzują: dreszcze, wysoka gorączka, suchy, męczący, a później wilgotny kaszel, bóle głowy, bóle mięśni, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego.

Nieleczona legionelloza lub leczona nieprawidłowo, może doprowadzić do niewydolności oddechowej, ostrej niewydolności nerek, ropniaka opłucnej, wstrząsu, a nawet śmierci.

Zakażenie bakteryjne i wirusowe – każdy wie o tym, że bakterie i wirusy są bardzo często przenoszone drogą kropelkową, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do zakażenia może dojść również przez systemy klimatyzacyjne.

Zakażenia bakteryjne mogą doprowadzić do zapalenia wsierdzia, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych czy problemów skórnych, natomiast zakażenia wirusowe nie jednokrotnie powodują wysypkę, opryszczkę, zapalenie spojówek, ospę wietrzną, półpasiec.

Tularemia – bardzo groźna choroba zakaźna, która objawia się wysoką gorączką, nudnościami, wymiotami, wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych, a także wysiękowym zapaleniem gardła i jamy ustnej.

Gronkowiec złocisty jest bardzo szybko rozprzestrzeniająca się bakterią, która wywołuje m.in. choroby skórne, choroby płuc, choroby żył, choroby kości, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jednymi z pierwszych objawów zakażenia gronkowcem mogą być liszaje, czyraki, ropnie, wysypki, gorączka, biegunki, wymioty, problemy z oddychaniem, kaszel czy ból ucha.

Astma oskrzelowa nie jest nowością i coraz więcej osób wie jak ją rozpoznać i jak leczyć. Niestety mało kto wie o tym, że klimatyzacja może być przyczyną jej wystąpienia. Do zachorowania na tę chorobę przyczyniają się roztocza i drobnoustroje znajdujące się w brudnej klimatyzacji.

Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji w dwóch prostych krokach?

Po pierwsze – klimatyzację należy regularnie czyścić!

Klimatyzacja wewnątrz mieszkania. /Źródło: 123rf.comMożna do tego wynająć profesjonalną firmę, która wykona przegląd instalacji, odgrzybi klimatyzację i wymieni filtry, w których znajduje się najwięcej bakterii i drobnoustrojów. Warto wykonać też ozonowanie wnętrza samochodu – poprawi to oddychanie w nim.

Można też spróbować wyczyścić klimatyzację w domowych warunkach. Czasami wystarczy wyjąć i wyczyścić filtr specjalistycznym środkiem czyszczącym, czasem trzeba wymienić filtr na nowy. Bardzo ważne jednak jest, aby wiedzieć, jak to zrobić i aby mieć pewność, że klimatyzacja po przeglądzie jest gotowa i bezpieczna do użycia.

Po drugie – należy dbać o odpowiednią temperaturę!

Bez względu na to, czy korzystamy z klimatyzacji w domu czy w pojeździe, zawsze należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Różnica temperatur pomiędzy tą w klimatyzowanym pomieszczeniu, a tą na zewnątrz nie powinna być bardzo duża. Nawet, jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco, to warto zacząć od ustawienia nie wiele niższej temperatury w budynku czy samochodzie, a następnie można tę różnicę stopniowo powiększać. Nie ma nic gorszego niż nagłe przejście z bardzo wysokiej temperatury do bardzo niskiej.

Dobry pomysłem jest też rozpoczęcie schładzania pojazdu z jednoczesnym otwarciem okien – ta sama sytuacja dotyczy klimatyzowanych pomieszczeń. Dzięki temu różnica temperatur nie będzie taka duża, a nasz organizm nie dozna szoku termicznego.

Wielu specjalistów uważa, że optymalna różnica temperatur powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.