MENU
Podróż autem w rozgrzaną pogodę. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2536 Inne, Wybrane diety

Tych produktów nigdy nie zostawiaj w rozgrzanym pojeździe!

Ocena: 4.8/5.0

Tych produktów nigdy nie zostawiaj w rozgrzanym pojeździe!

W tym roku lato przyszło do nas wyjątkowo wcześnie i już wielu z nas zdążyło popełnić błąd związany z pozostawieniem w rozgrzanym pojeździe „zakazanych” produktów. Niektóre z nich pod wpływem wysokiej temperatury są nie tylko bardzo szkodliwe, ale również niebezpieczne!

Czego nie należy zostawiać w rozgrzanym samochodzie?

Butelki z wodą

Wielu z nas nadal zostawia butelkę z wodą w rozgrzanym pojeździe, na nasłonecznionym parapecie, kuchennym blacie, a nawet na kocu na plaży. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do uszkodzenia powłok butelki plastikowej, a tym samym do przedostawania się szkodliwych substancji do samego napoju. Skutki takiego działania są naprawdę niebezpieczne, o czym można się przekonać, czytając poniższy artykuł:

Butelka zostawiona na słońcu jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia!

Leków

Wszystkie leki należy przechowywać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Najczęściej przechowuje się je w temperaturze pokojowej, rzadziej w lodówce. Nigdy nie należy pozostawiać ich na słońcu, na kaloryferze, przy oknie i w rozgrzanym samochodzie. Źle przechowywane farmaceutyki są nie tylko nie skuteczne, ale przede wszystkim niebezpieczne i bardzo szkodliwe. Pod wpływem działania wysokiej temperatury dochodzi do rozkładu substancji czynnych, a leki mogą stać się toksyczne.

Kosmetyków

Pod wpływem działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury, może dojść do zmiany składu kosmetyków, ich zważenia i popsucia. Kosmetyki te przestają być skuteczne, a ich użycie może wiązać z wystąpieniem swędzenia, wysypki czy poparzenia słonecznego. Kosmetyki, które powinny chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, powinny być używane tylko przez jeden sezon,  jeśli są pozostawione dłużej na słońcu czy w cieple, to tracą swoje właściwości ochronne. Warto wiedzieć, że również użycie perfum pozostawionych wcześniej na słońcu, może skutkować wysypką.

Okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania z filtrem oraz kapelusz leżące na stole. /Źródło: 123rf.com

Nie zostawiaj w samochodzie kosmetyków, leków, wody

Okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych

Pozostawienie okularów w rozgrzanym samochodzie lub bezpośrednio na słońcu może skutkować zarówno uszkodzeniem oprawek, jak i uszkodzeniem szkieł. Rozgrzane przez słońce plastikowe oprawki mogą się rozpuszczać i zmieniać swój kształt, a gorące metalowe oprawki mogą poparzyć skórę. Warto mieć na uwadze również fakt, że pod wpływem działania wysokiej temperatury nawet wysokiej jakości okulary mogą stracić swoją ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Sprzętu elektronicznego

Jeżeli zostawimy w rozgrzanym pojeździe telefon, laptop, tablet czy inne urządzenie elektroniczne, to możemy się spodziewać, że nie wróci ono do nas sprawne. Wysoka temperatura nie tylko może uszkodzić ich pojedyncze elementy, całe urządzenia, ale może też doprowadzić do ich wybuchu.

Mokrych ręczników i kostiumów kąpielowych

To są produkty, które bardzo często zostawimy w samochodzie. Po wizycie na basenie czy po plażowaniu często zostawiamy w pojeździe mokre ręczniki i zawinięte w nie stroje kąpielowe. Nikt się wtedy nie zastanawia nad tym, że takie połączenie wilgoci i wysokiej temperatury stwarza idealne warunki do rozmnażania się bakterii. Gorzej może być tylko w sytuacji, kiedy mokry ręcznik i strój kąpielowy włożymy do reklamówki i zostawimy w rozgrzanym samochodzie!

Picia i jedzenia

Jeśli nie mamy specjalnej torby termoizolacyjnej, to nie powinniśmy zostawiać w rozgrzanym pojeździe butelek z napojami gazowanymi, alkoholem, puszek z napojami. Po pierwsze pod wpływem temperatury mogą eksplodować, a po drogie mogą się popsuć. Jedzenie pozostawione na słońcu i w cieple szybko się psuje, kiśnie, zmienia swoje właściwości, a jego spożycie może skutkować dolegliwościami układu pokarmowego, zatruciem, wymiotami czy biegunką.

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.