Naukowcy odkryli możliwe przyczyny „epidemii” przewlekłej choroby nerek!
Najnowsze badania naukowców z Colorado pokazują, że połączenie toksyn, wysokiej temperatury i infekcji może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek u osób pracujących w rolnictwie.
Przewlekła choroba nerek (PchN) to wieloobjawowy zespół chorobowy, który jest skutkiem zmniejszenia liczby nefronów na skutek toczących się w miąższu nerki procesów. To każde uszkodzenie nerek, które utrzymuje się dłużnej niż 90 dni, a rozpoznać je można podczas badania moczu czy podczas badań obrazowych. To groźna choroba, która prowadzi do powolnego zaprzestania pracy nerek. Osoby zmagające się z przewlekłą chorobą nerek skarżą się również na zbyt wysokie ciśnienie krwi, niedokrwistość, osłabienie kości, jak również uszkodzenie nerwów. Niewydolność nerek zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, a powikłania po PchN mogą utrzymywać się nawet kilka lat.
Najczęstszymi przyczynami przewlekłej choroby nerek są: kłębuszkowe zapalenia nerek, wysokie ciśnienie krwi, otyłość, cukrzyca, miażdżyca, ostra niewydolność nerek, a u najmłodszych wady układu moczowego, prowadzące do zaburzenia pracy nerek.
Wczesne postawienie diagnozy i szybkie rozpoczęcie leczenia mogą zapobiec wielu komplikacjom.
Badania jakie należy wykonać podejrzewając choroby nerek to np.: dobowa utrata białka z moczem, kreatynina, badanie ogólne moczu, mocznik, kwas moczowy, morfologia krwi ,
Według National Kidney Foundation, aż 30 milionów dorosłych Amerykanów choruje na PChN, a kolejne miliony są zagrożone. Szacuje się również , że na całym świecie z przewlekłą choroba nerek zmaga się nawet 600 milionów osób, a w Polsce liczba chorych wynosi prawie 4,5 miliona! U nas mówi się, że przewlekła choroba nerek staje się chorobą cywilizacyjną, natomiast w USA coraz częściej mówi się o epidemii!
Naukowcy University of Colorado Anschutz Medical przeanalizowali wszystkie dostępne badania dotyczące zachorowań i zgonów spowodowanych PchN, szukając potencjalnych luk w badaniach. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach pisma New England Journal of Medicine.
Badacze odkryli, że osoby pracujące w rolnictwie, np. przy trzcinie cukrowej, kukurydzy, bawełnie, osoby pracujące przy hodowli krewetek, a także górnicy, są bardziej narażeni na rozwój PchN niż inni. Zauważyli, że wysokie temperatury spowodowane zmianami klimatu, jak również pestycydy, których wyżej wymienione osoby używają podczas pracy, mogą odgrywać niezwykle istotną rolę w powstającej epidemii przewlekłej choroby nerek.
Wysokie ryzyko PChN wykryto u narażonych na glifosad (organiczny związek z grupy fosfonianów) rolników ze Sri Lanki. Poza glifosadem analizowano również metale ciężkie, które są powszechnymi sprawcami uszkodzeń nerek w Ameryce Środkowej.
Dr Richard Johnson, jeden z autorów badania mówi, że niektóre pestycydy są nefrotoksyczne, co może prowadzić do zanieczyszczenia dopływu wody. Zauważył jednocześnie, że epidemia na Sri Lance jest największa właśnie na obszarach, gdzie występują płytkie studnie i to w nich mogą koncentrować się szkodliwe toksyny. Inną możliwą przyczyną epidemii są choroby zakaźne, które mogą wpływać na nerki, np. hantawirus (powoduje np. gorączkę krwotoczną), leptospiroza (choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Leptospira), czynniki genetyczne, ciężka praca, wysokie temperatury i odwodnienie organizmu.
Epidemia przewlekłej choroby nerek bardzo szybko się rozprzestrzenia!
PchN pojawiła się w Stanach Zjednoczonych i zaatakowała rolników na Florydzie, w Kalifornii i Kolorado. Badacze jednak zauważyli, że nie jest to zwykła choroba nerek, ponieważ jej przyczyną nie jest ani cukrzyca, ani wysokie ciśnienie krwi. Dr Johnson, kierownik badania uważa, że istotną rolę odgrywają tu zmiany klimatu.
Badania, które prowadzili naukowcy sugerują, że przyczyną epidemii PchN może być połączenie zmian klimatycznych, toksyn i infekcji. Według badaczy, to firmy i instytucje powinny podjąć działania, które pomogą zapobiec epidemii. Pracownicy powinni pracować w innych warunkach, powinni mieć zapewnione odpowiednie przerwy, nawodnienie i pracę również poza obszarem nasłonecznionym.
Tagi: Naukowcy odkryli możliwe przyczyny „epidemii” przewlekłej choroby nerek, nerki, przewlekła choroba nerek