Lekarze 1DayClinic.pl – Szpitala Chirurgii Jednego Dnia apelują: Bądźcie ostrożni z fajerwerkami!
SYLWESTER. Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Najczęściej dochodzi do oparzeń głowy i rąk, a także do urazów oczu i uszkodzenia słuchu. Niektórzy tracą palce. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat.
Na co zwrócić uwagę, kupując sztuczne ognie?
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
W jaki sposób używać fajerwerków?
- Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
- Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
- Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
PAMIĘTAJ !!!
Pod żadnym pozorem nie wolno podejmować prób ponownego odpalenia materiałów pirotechnicznych, ponieważ zapłon może w tym przypadku być mocno opóźniony i przy próbie ponownego odpalenia, może być natychmiastowy.
Nie wolno zbliżać się do osób, które odpalają materiały pirotechniczne, celować w ludzi, zwierzęta, zabudowania oraz pojazdy.
Fajerwerki należy odpalać tylko i wyłącznie na otwartych przestrzeniach.