MENU
Nowotwór w Polsce

Wyświetleń: 2243 Inne, O chorobach

Przykry obraz polskiego systemu opieki onkologicznej

Ocena: 4.8/5.0

Przykry obraz polskiego systemu opieki onkologicznej

Tylko tak można podsumować najnowszy raport „Health at a Glance 2017” przygotowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Umieralność Polaków z powodu raka jest wyższa niż w Federacji Rosyjskiej, Turcji, Irlandii, Włoszech czy Szwecji. Na wyleczenie raka piersi mamy znaczniej mniejsze szanse niż obywatele Czech, Austrii, Francji, Portugalii i ponad dwudziestu innych Państw. Również w leczeniu raka jelita grubego wyprzedzają nas 33 kraje!

Córka przytula mamę, która choruje na nowotwór. /Źródło: 123rf.com

Nowotwór w Polsce

Opublikowanym 10 listopada danym dokładnie przyjrzała się Fundacja Onkologiczna Alivia, która wspiera ponad 300 chorych na raka w zbieraniu środków na leczenie. Cytując prezesa fundacji, Bartosza Polińskiego: „Informacje są szokujące. Nie rozumiemy, ile dziesiątek tysięcy pacjentów musi jeszcze niepotrzebnie umrzeć, żeby onkologia stała się priorytetem rządu” można by się zastanowić, co takiego robi Ministerstwo Zdrowia, aby zadbać o swoich obywateli.

Dlaczego Polacy umierają na raka?

Przyczyn umierania obywateli z powodu choroby nowotworowej jest więcej niż by nam się wydawało. Z pewnością jest to niedostateczna profilaktyka, zbyt późne rozpoznanie choroby, utrudniony dostęp do specjalistów i badań diagnostycznych, czas spędzony w kolejkach zamiast na leczeniu i praktykowane metody leczenia onkologicznego – i tu Polska bardzo kuleje.

Według informacji opublikowanych w marcu 2017 przez Fundację Alivia wynika, że na 19 analizowanych nowotworów, tylko w jednym polscy pacjenci mają pewność, że są leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – jest to rak jajnika!  Co więcej, polscy pacjenci onkologiczni mają ograniczony dostęp lub w ogóle nie mogą korzystać aż z 70% leków zalecanych przez aktualną wiedzę medyczną. Faktem jest również, że ponad połowa leków onkologicznych nie jest dostępna dla polskich pacjentów. Nie korzystamy z osiągnięć współczesnej nauki i medycyny i to jest przerażające!

Lekarz trzyma w dłoni zieloną wstążkę na znak solidarności z osobami chorującymi na nowotwór. /Źródło: 123rf.comFundacja Alivia wspomina o inicjatywach Ministerstwa Zdrowia, które mają podnieść poziom opieki onkologicznej w naszym kraju. Co do tej pory zrobiono?

  • Zlecono Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowanie świadczenia kompleksowego leczenia raka piersi. Zakończenie prac przekładano kilkakrotnie.
  • Dokonano nowelizacji  pakietu onkologicznego. Minister Zdrowia miał wydać rekomendacje dotyczące metod leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów , jednak do dziś nie opublikowano żadnych wytycznych.
  • W ostatnich miesiącach zwiększyła się dostępność leków dla pacjentów chorujących na raka prostaty i raka jelita grubego.

Pacjenci zmagający się z nowotworami nie mają czasu na czekanie. Nie mogą czekać w kolejkach do specjalistów, na badania diagnostyczne, na leczenie. Jeśli zapowiadane zmiany zostaną nie tylko rozpoczęte, ale i zakończone  to jest szansa, że i w naszym kraju poprawi się jakość leczenia onkologicznego.

Fundacja Onkologiczna Alivia jasno mówi o konieczności zmian. Żeby leczenie onkologiczne było skuteczniejsze potrzeba dobrej strategii, przejrzystości procesów i efektywnego zarządzania budżetem. Chorzy powinni mieć lepszy dostęp do nowoczesnych leków, a sposób leczenia pacjentów onkologicznych nie powinien odbiegać od światowych standardów w medycynie

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.