MENU
Kobieta leży chora w łóżku i wyciera nos w chusteczki. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 2720 O chorobach

Nie lekceważ grypy! Jej powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci!

Ocena: 4.9/5.0

Nie lekceważ grypy! Jej powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci!

Sezon na grypę trwa i nie wygląda na to, że szybko się skończy. Każdego roku z tą chorobą zmaga się bardzo dużą część Polaków, a ten rok już teraz okazuje się być rekordowy pod względem ilości zachorowań.

Kobieta leży chora w łóżku i wyciera nos w chusteczki. /Źródło: 123rf.comŚląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny opublikował bardzo niepokojące statystyki, z których wynika, że już na początku października odnotowano ponad 11 tysięcy zachorowań na grypę i choroby grypopodobne! W innych regionach Polski wcale nie jest dużo lepiej.

Grypy nie należy lekceważyć i już z pierwszymi objawami warto udać się do lekarza. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów grypy można wyróżnić: nagłe wystąpienie choroby, gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, ból gardła, kaszel, złe samopoczucie, osłabienie organizmu, światłowstręt, brak apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha. Objawy ze strony żołądka i jelit najczęściej występują u dzieci.

Dowiedz się jak odróżnić przeziębienie od grypy!

Grypa jest groźna, a nieleczona prowadzi do bardzo poważnych powikłań, w tym nawet do śmierci!

Dlatego jeśli poczujesz się gorzej i zauważysz u siebie lub najbliższych objawy grypowe nie zwlekaj, tylko jak najszybciej wybierz się do lekarza. Pierwsze objawy choroby można zwalczać domowymi sposobami, ale są one tylko „pomocą” w leczeniu grypy i nie zastąpią profesjonalnego leczenia.

Jak zwalczyć domowymi sposobami pierwsze objawy grypy!

Objawy powikłań pogrypowych mogą przypominać ostrą infekcję wirusową czy bakteryjną lub zwyczajne przeziębienie. Nie należy ich lekceważyć i jeśli poniższe dolegliwości wystąpią u osób, które wcześniej zmagały się z grypą, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Powikłania pogrypowe pojawiają się najczęściej około 2 tygodni od zachorowania na grypę i mogą się utrzymywać od kilku dni, nawet do kilku miesięcy.

Kto jest najbardziej narażony na powikłania pogrypowe:

  • Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat,
  • Osoby starsze, powyżej 50 roku życia,
  • Dorośli i dzieci zmagające się z chorobami układu krążenia i układu oddechowego,
  • Chorzy na astmę,
  • Osoby o obniżonej odporności,
  • Osoby po przeszczepach narządów,
  • Pensjonariusze domów starości,
  • Osoby często przebywające w szpitalu z powodu chorób metabolicznych,
  • Osoby zmagające się z chorobami nerek,
  • Osoby poddawane chemioterapii,
  • Osoby poddawana radioterapii,
  • Osoby zakażone wirusem HIV.

Jakie są najbardziej niebezpieczne powikłania pogrypowe?

Wśród tych najbardziej niebezpiecznych można wymienić:

Zapalenie płuc

Kobieta wydmuchuje nos w chusteczkę. /Źródło: 123rf.comObjawy: wysoka gorączka, dreszcze, silny kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, obfite poty, szmer oskrzelowy, bóle mięśniowe, stłumienie opukiwania, przyspieszona akcja serca.

Badania, jakie warto wykonać w celu potwierdzenia lub wykluczenia zapalenia płuc: RTG klatki piersiowej, morfologia krwi z automatycznym rozmazem, OB, CRP, wymaz z gardła.

Zapalenie oskrzeli

Objawy: ból głowy, katar, kaszel, niewielka gorączka, a z czasem podwyższenie się temperatury ciała, dreszcze, ostry, męczący i nasilający się szczególnie nocą kaszel, świsty podczas oddechu, płytki oddech, żółtawa lub zielonkawa wydzielina podczas odkrztuszania, bóle mięśniowo-stawowe, światłowstręt.

Badania potwierdzające lub wykluczające zapalenie oskrzeli: morfologia krwi z automatycznym rozmazem, RTG klatki piersiowej, u osób z podejrzeniem astmy badanie spirometryczne z opisem.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Objawy: nagły początek choroby, gorączka powyżej 45 stopni C, bóle mięśni karku, bóle głowy, sztywność karku, wymioty, zaburzenia świadomości, niedowłady, porażenie nerwów czaszkowych.

Badania, jakie warto wykonać w celu potwierdzenia lub wykluczenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to np: badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, CRP, morfologia krwi z automatycznym rozmazem, badanie bakteriologiczne z antybiogramem, OB.

Zapalanie zatok przynosowych

Objawy: trudności w oddychaniu, upośledzenie drożności nosa, śluzowo-ropna wydzielina z nosa, uczucie rozpierania w obrębie twarzy, ból, spływanie wydzieliny z nosa do gardła, bóle głowy, gorączka, zaburzenia węchu, osłabienie i zmęczenie.

Badania, jakie warto wykonać w celu potwierdzenia lub wykluczenia zapalenia zatok przynosowych: MRI zatok, TK zatok.

Niezbędna jest konsultacja laryngologiczna.

Zapalenie ucha środkowego

Objawy: silny , kłujący ból ucha, wyciek z ucha, uczucie zatkanego ucha, niedosłuch, problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia snu.

Badanie potwierdzające lub wykluczające zapalenie ucha środkowego to badanie otoskopowe (wziernikowanie ucha).

Niezbędna jest konsultacja laryngologiczna.

Zapalenie mięśnia sercowego

Objawy:  duszność, ból „zamostkowy” – piekący ból w klatce piersiowe, za mostkiem, promieniujący do lewego barku, szyi, placów, przyspieszona akcja serca, kołatanie serca, stres.

Badania potwierdzające lub wykluczające zapalenie mięśnia sercowego: morfologia krwi z automatycznym rozmazem, EKG, RTG klatki piersiowej, echokardiogram, rezonans magnetyczny, biopsja mięśnia sercowego.

Niezbędna jest konsultacja kardiologiczna.

Zapalenie oskrzelików u dzieci

Objawy u dzieci: podwyższona temperatura ciała, problemy ze ssaniem, katar, suchy kaszel z czasem nasilający się. Po kilku dniach pojawia się mokry kaszel, gęsta i trudna do odkrztuszenia wydzielina, świszczący oddech, duszność, osłabienie i zmęczenie, brak apetytu.

W tym przypadku niezbędna jest konsultacja u lekarza dziecięcego – pediatry.

Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu zapalenia oskrzelików: RTG klatki piersiowej, wymaz z nosa, wymaz z gardła, morfologia krwi z automatycznym rozmazem.

Zaostrzenie astmy oskrzelowej

Objawy: zaostrzenie wszystkich objawów towarzyszących chorobie, m.in.: kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, duszności, uczucie ściskania w klatce piersiowej, a nawet trudności w mówieniu.

Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu zaostrzenia astmy to np.: spirometria, morfologia krwi z automatycznym rozmazem.

Zakażenia meningokokowe

Objawy: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, bóle mięśni, ból głowy, ból gardła, wysypka wybroczynowa, zaburzenia świadomości.

Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu zakażenia meningokokami: morfologia krwi z automatycznym rozmazem, wymaz z nosa, wymaz z gardła, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zespół wstrząsu toksycznego

Objawy: spadek ciśnienia tętniczego krwi, wysoka gorączka, bole mięśniowo-stawowe, plamiste zapalenie skóry, objawy zapalenia błon śluzowych gardła, nosa i spojówek, nudności i wymioty, objawy zapalenia pochwy, osłabienie, dezorientacja, trudności z koncentracją, trudności z zapamiętywaniem.

Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu zespołu wstrząsu toksycznego: badanie pomocne w diagnostyce zakażeń paciorkowcami ASO, badanie ogólne moczu, morfologia krwi z automatycznym rozmazem, wymaz z nosa, wymaz z gardła, wymaz z pochwy.

Do innych powikłań pogrypowych należą m.in.:

  • Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych,
  • Zapalenie mięśni szkieletowych,
  • Drgawki gorączkowe,
  • Powikłania neurologiczne,
  • Odrzucenie przeszczepu,
  • Utrata słuchu,
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka),
  • Śmierć.

Przeczytaj też:  Grypa atakuje, czy grozi nam epidemia?

Tagi:

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.