MENU
Kobieta w fioletowej sukience trzyma się za podbrzusze. /Źródło: 123rf.com

Wyświetleń: 31454 O badaniach laboratoryjnych

Jakie badania zrobić po przypadkowym stosunku płciowym (po przygodnym seksie)?

Ocena: 4.9/5.0

Kobieta w fioletowej sukience trzyma się za podbrzusze. /Źródło: 123rf.comPakiet badań krwi po przygodnym seksie.

Czym możemy się zakazić podczas stosunku płciowego?

Część niebezpiecznych chorób, które przenoszą się drogą płciową przez długi czas nie daje objawów. Dotyczy to głownie chorób wirusowych takich jak zakażenie wirusem HIV, HBV, HCV, HPV. Trudno się ustrzec przed zarażeniem tymi wirusami, ponieważ nie zobaczymy u naszego partnera seksualnego żadnych oznak choroby. On sam może nie wiedzieć, że jest chory. U wielu osób pokutuje przekonanie, że gdy ostrożnie wybierają partnerów i nie jest ich zbyt wielu, to są automatycznie chronieni. Musimy jednak pamiętać o tym, że idąc z kimś do łóżka uprawiamy pośrednio sex ze wszystkimi poprzednimi partnerami tej osoby. Z metod antykoncepcyjnych jedynie prezerwatywy chronią przed infekcją. Aby dowiedzieć się, czy nie jesteśmy chorzy musimy zrobić badania – nie ma innego sposobu.

Pakiet badań laboratoryjnych po przygodnym seksie do wykonania w całej Polsce – kup taniej przez internet! – Wykonuj dopiero 3 tygodnie po podejrzanym kontakcie.

Do zakażenia chorobą weneryczną może dojść w każdym wieku, bez względu na płeć czy orientację seksualną. Szczególnie zagrożone są osoby, które uprawiają seks z przypadkowymi partnerami i nie stosują barierowych środków antykoncepcyjnych. Nieco bardziej zagrożeni są homoseksualiści ze względu na większe ryzyko powstania drobnych uszkodzeń błon śluzowych.

Młoda kobieta z uśmiechem na twarzy poprawia swoje włosy. /Źródło: 123rf.comChlamydioza – najczęstsza choroba weneryczna

Najczęściej rozpoznawaną chorobą weneryczną jest chlamydioza, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. U mężczyzn przejawia się jako nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (jest to najczęstsza przyczyna tego schorzenia). Objawami są wyciek wodnisto-śluzowej wydzieliny z cewki, świąd i zaczerwienienie jej ujścia. W przeciwieństwie do infekcji rzeżączkowej, objawy są mniej nasilone i w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Bezobjawowe nosicielstwo sprzyja dalszym zakażeniom partnerek w czasie seksu bez zabezpieczeń.

U kobiet chlamydioza może wywołać szereg poważnych powikłań. Najczęściej powoduje zapalenie szyjki macicy z wyciekiem obfitej wydzieliny, ale najgroźniejszym skutkiem infekcji jest możliwość przeniesienia choroby na dalsze odcinki dróg rodnych. Zapalenie narządów miednicy mniejszej może z kolei prowadzić do powstania zrostów pozapalnych, niedrożności jajowodów i w dalszej konsekwencji niepłodności.

Chlamydiozą można zarazić się podczas stosunków bez zabezpieczenia – waginalnych, ale też analnych i oralnych. Jest groźna również dla noworodka; gdyż podczas porodu siłami natury może dojść przeniesienia infekcji. Szczególnie narażona jest gałka oczna noworodka, na szczęście obecnie stosuje się profilaktykę w postaci azotanu srebra zakraplanego każdemu dziecku po porodzie do worka spojówkowego.

Pojedyncze badania krwi oraz stworzone przez Polskich specjalistów pakiety badań krwi możesz wykupić na BadamySie.pl i wykonać je w wybranym przez Ciebie podczas zakupu laboratorium z otrzymanym meilowo potwierdzeniem już kilka chwil po dokonanej transakcji.

Kiła – kolejna choroba przenoszona drogą płciową

Kolejną chorobą wywoływana przez bakterie, którą można zarazić się w czasie stosunku bez zabezpieczenia jest kiła. W ostatnim czasie notuje się zwiększoną zachorowalność na tę chorobę.

Przyczyna tej choroby wenerycznej jest bakteria – krętek blady. Pierwszym objawem infekcji jest niewielka rana, owrzodzenie, zwane wrzodem twardym. Pojawia się przeważnie dwa tygodnie po kontakcie seksualnym, po czym samoistnie znika. Niestety, często osłabia to czujność i powoduje, że osoba zarażona bagatelizuje chwilowe objawy. Konsekwencjami nieleczonej kiły ostatecznie może być zajęcie serca, naczyń i układu nerwowego.

Bakteryjna waginoza – infekcja pochwy po stosunku bez zabezpieczenia

W czasie kontaktów seksualnych można zarazić się bakteryjną waginozą. Jest to nieswoiste zapalenie pochwy, w którym dochodzi do niekontrolowanego rozrostu bakterii beztlenowych, głównie Gardnerella vaginalis. Powodują one nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy, szaro-białą wydzielinę i świąd pochwy. Konieczne jest stosowanie probiotyków, by zmienić mikroflorę pochwy oraz metronidazolu.

Choroby wirusowe a stosunek bez zabezpieczenia

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV

Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) stanowi dla kobiet ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Przebiega ona bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania cytologiczne. W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii, poszerza się diagnostykę i sprawdza, czy pacjentka nie jest nosicielką któregoś z podtypów onkogennych wirusa (głównie HPV 16 i 18). Co prawda prawie wszystkie przypadki zdiagnozowanych nowotworów wiążą się z tym wirusem, jednak nie każde nosicielstwo w każdym przypadku skończy się zachorowaniem na raka.

Mimo to jednak testy wykrywające wirusa są bardzo pomocne w diagnostyce raka szyjki macicy i często decydują o dalszym postępowaniu terapeutycznym. Istnieją także podtypy wirusa HPV, które powodują wystąpienie kłykcin kończystych. Są to egzofityczne, czasem kalafiorowate narośla w okolicach intymnych. Ich czynnikiem etiologicznym są wirusy HPV 6 i 11. Leczenie kłykcin jest długotrwałe, polega na terapii farmakologicznej oraz wymrażaniu lub laseroterapii.

Wirus HPV wywołuje raka jamy ustnej, jeżeli stosunek oralny jest bez zabezpieczenia.

Wirus VIH – najgroźniejszy skutek seksu bez zabezpieczenia

Zakażenie wirusem HIV jest to najpoważniejszy skutek seksu bez zabezpieczenia. Wirus atakuje limfocyty, czyli grupę leukocytów (białych krwinek), odpowiedzialnych za immunologiczną odpowiedź przeciwko szeregowi określonych chorób. W zaawansowanym stadium choroby organizm nie potrafi bronić się przed błahymi infekcjami, dlatego nawet grypa czy zapalenie płuc może skończyć się śmiercią.

W chorobie AIDS ryzyko rozwoju nowotworów jest większe niż w ogólnej populacji, także ze względu na osłabienie odporności. Seks waginalny bez zabezpieczenia stanowi najczęstszą przyczynę przeniesienia wirusa; ryzyko to jest nieco większe dla kobiety. Jest to związane z odrębnością anatomiczną i łatwiejszym wnikaniem wirusa w przypadku uszkodzenia błon śluzowych pochwy. Okazuje się, że jeszcze większym ryzykiem jest seks analny, ze względu na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia śluzówki odbytu. W tej sytuacji to partner pasywny (kobieta lub homoseksualny mężczyzna) jest bardziej narażony na infekcję wirusem.

Jeżeli chodzi o podejrzenie zarażenia wirusem HIV są ośrodki, które za darmo i anonimowo wykonują badania krwi. Można się tam spotkać z lekarzem, który odpowie na wszelkie pytania. Zgłaszać się należy dopiero 3 tygodnie po podejrzanym kontakcie, gdyż dopiero po tym czasie wirusa stwierdza się standardowymi badaniami. Badania w kierunku wirusowego zapalenia wirusem B i C – czyli HBV i HCV – wykonują laboratoria współpracujące z Polskim Portalem BadamySie.pl.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Niedocenianym zagrożeniem stosunków odbywanych bez zabezpieczenia jest ryzyko zakażenia wirusem wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na ten typ żółtaczki wirusowej nie ma szczepień. choroba długo rozwija się podstępnie nie dając jakichkolwiek objawów.

Przetrwała infekcja wirusem WZW B może prowadzić do uszkodzenia wątroby, jej niewydolności by doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, marskości i raka gruczołowego wątroby.

Grzybica pochwy po stosunku bez zabezpieczenia

Grzybica pochwy także jest zaliczana do chorób przenoszonych drogą płciową. Jest ona zdecydowanie mniej niebezpieczna od wymienionych powyżej chorób, ale powoduje nieprzyjemne objawy w postaci obfitych, serowatych upławów i świądu oraz pieczenia pochwy. Najczęstszą grzybicą jest drożdżyca pochwy, wywołana przez grzyb Candida albicans.

Leczenie polega na stosowaniu miejscowo maści i kremów z lekami przeciwgrzybiczymi,

A co jeśli to HIV?

Problem zakażenia wirusem HPV – czyli z wirusem brodawczaka ludzkiego – jest nieco bardziej skomplikowana. Niektóre jego typy wywołują raka szyjki macicy. Kobiety powinny więc regularnie wykonywać cytologię. Badanie w kierunku wykrycia samego wirusa można wykonać u obu płci, pobiera się wydzielinę z penisa – pobranie wykonuje lekarz urolog, a u kobiet materiałem diagnostycznym jest wymaz z szyjki macicy i wykonuje go lekarz ginekolog. Następnie poszukuje się materiału genetycznego wirusa HPV. Badanie jest niestety drogie i trudno dostępne.

Inne choroby weneryczne

Część chorób wenerycznych może dawać objawy po zakażeniu w obrębie narządów płciowych. Dzieje się tak w przypadku kiły czy opryszczki płciowej. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek zmiany, krostki czy pęcherzyki, należy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa/wenerologa, do którego nie potrzebne jest nam skierowanie. Nie wolno czekać ani próbować leczyć się na własną rękę lub dać czas objawom na zniknięcie. Nawet jeżeli zmiana zniknie, to nie znaczy to, że jesteśmy wyleczeni – za to lekarzowi dużo trudniej będzie ustalić przyczynę. Istnieją choroby, które manifestują się głównie u kobiet, a mężczyźni rzadko mają objawy – nie znaczy to, że nie są chorzy i nie wymagają leczenia. Jeżeli u kobiety pojawią się upławy, swędzenie, pieczenie lub nieprzyjemny zapach z pochwy, powinna zgłosić się do ginekologa lub wenerologa, który pobierze wymazy na badania w kierunku bakterii i grzybów.

Bardzo istotne jest, aby nie zaniedbywać podejrzeń zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową. Nie jest to też sprawa wstydliwa i lekarz traktuje choroby weneryczne jak każde inne. Choroby pochodzenia bakteryjnego czy grzybiczego są całkowicie wyleczalne i nie pozostawiają żadnych śladów, o ile ich leczenie podejmie się szybko. Choroby wirusowe wcześnie rozpoznane dają się skutecznie kontrolować i podjęcie leczenia w dużym stopniu niweluje poważne konsekwencje. Za każdym razem, jeśli zostanie rozpoznana choroba przenoszona drogą płciową, mamy obowiązek poinformować partnera/partnerkę a także poprzednich partnerów. W ten sposób zapobiegamy dalszemu szerzeniu się chorób i dajemy szansę na szybkie wyleczenie ewentualnie zarażonej osobie.

 

Czy to grzybica narządów płciowych?

Grzybica jest jednym z najczęstszych schorzeń kobiet w wieku rozrodczym. Jest to zakażenie pochwy i sromu grzybem z rodzaju Candidia. Schorzenie jest przykre i wywołuje duży dyskomfort. Grzybicę należy leczyć, ponieważ nie ustąpi sama.

Początek choroby jest nagły, objawy pojawiają się z dnia na dzień. Do objawów grzybicy pochwy należy występowanie białych, grudkowatych i gęstych upławów. Towarzyszy temu nasilony świąd i pieczenie narządów płciowych. Błona śluzowa jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Mogą się również pojawić pęknięcia skóry. Swędzenie i pieczenie może się nasilać podczas oddawania moczu. W trakcie stosunku często pojawia się ból i uczucie dyskomfortu. Pojawia się nieprzyjemny zapach z pochwy.

Wybierz interesujący Cię pakiet,badanie lub konsultację lekarską w sklepie i zakup on-line. Korzystając z BadamySie.pl nie ponosisz dodatkowej opłaty za pobranie krwi w laboratorium (jeśli nie korzystasz z portalu Badamysie.pl – opłata jest zawsze doliczana przy tradycyjnym zakupie badań na miejscu w przychodni).

Również mężczyźni chorują na grzybicę narządów płciowych. Jednak u panów objawy mogą być mało nasilone lub nie występować wcale. Do oznak zakażenia należą zaczerwienienie, świąd i pojawiający się w drugiej kolejności nalot pod napletkiem.

Ważne jest, aby w sytuacji zaobserwowania u siebie niepokojących objawów udać się od razu do lekarza. Grzybica ustąpi tylko pod wpływem specjalistycznego leczenia. Różne metody, samoleczenia, polegające na stosowaniu płukanek ziołowych i innych sposobów, nie dość że nie pomogą to mogą nasilić objawy chorobowe. Gdy leczeniu poddaje się kobieta niezwykle istotne jest, aby leczony był również jej partner. W innym wypadku objawy ustąpią a potem nawrócą z powodu powtórnego zakażenia od niewyleczonego partnera.

Grzybica narządów płciowych nie powinna być problemem wstydliwym. Jest to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń, a na jej pojawienie się wpływa wiele czynników. Skuteczne specjalistyczne leczenie warunkuje szybki powrót do zdrowia i uwolnienie się od nieprzyjemnych dolegliwości.

Pakiet badań laboratoryjnych po przygodnym seksie do wykonania w całej Polsce – kup taniej przez internet! – Wykonuj dopiero 3 tygodnie po podejrzanym kontakcie.

Badania zamawiane Online w Polskim Portalu BadamySie.pl są dostępne w całej Polsce: Aleksandrowie Łódzkim, Bełchatowie, Bełżycu, Bogatyni, Bychawie, Bydgoszczy, Cedrach Wielkich, Chełmie, Dąbrówce, Drzewicy, Nowym Mieście, Działdowie, Garwolinie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Głogowie, Goleniowie, Gorzowie Wielkopolskim, Gorzycach, Iłży, Jarosławie, Jeleniej Górze, Kole, Kołobrzegu, Kostrzyniu, Koszalinie, Kościanie, Kościerzynie, Kwidzynie, Krakowie, Krzywinie koło Poznania, Kutnie, Łodzi, Lęborku, Legionowie, Lesku, Lidzbarku Welskim, Lublinie, Łomży, Łowiczu, Łodzi, Mielcu, Mińsku Mazowieckim, Nowym Mieście Nad Pilicą, Nowym Sączu, Obornikach Śląskich, Olsztynie, Opolu, Ostrołęce, Otwocku, Płońsku, Poddębicach, Poznaniu, Prabutach, Pruszczu Gdańskim, Pułtusku, Raciąży, Raciborzu, Radomiu, Rogowcu, Rybniku, Rzeszowie, Sanoku, Siedlcach, Sierpcu, Skórzewie, Sochaczewie, Sopocie, Szczecinie, Szydłowcu, Świeciu, Tczewie, Warszawie, Wodzisławiu Śląskim, Wrocławiu, Wysokim Mazowieckim, Wejherowie, Wyszkowie , Ząbkach, Zabrzu, Zambrowie, Żurominie, Żychlinie…

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Aleksandrów Łódzki, Chełm, Gliwice, Bełżyce, Drzewica, Dąbrówka, Kościan, Jelenia Góra, Nowy Sącz, Kutno, Świecie, Olsztyn, Reda, Malbork, Kwidzyn, Cedry Wielkie, Jarosław, Kościerzyna, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Goleniów, Gorzyce, Głogów, Gawrolin, Działdowo, Koło, Luxmed, Medicover, Diagnostyka, Alab, Płock, Raciąź, Oborniki Śląskie, Enelmed, Rzeszów, Sanok, Swarzędz, Wejherowo, Mińsk Mazowiecki, Żychlon, Sochaczew, Wodzisław Śląski, Szydłowiec, Ostrołęka,

Łódź,

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

FB
Badania laboratoryjne krwi, USG, konsultacje, rehabilitacja. Laboratorium, godziny pracy, przygotowanie do badań, ceny, interpretacja wyników.