Insekty atakują coraz wcześniej! Jak się chronić przed kleszczami?
Pięć lat temu o kleszczach mówiło się przede wszystkim na przełomie wiosny i lata. Teraz o kleszczach mówi się już pod koniec zimy, kiedy do lekarzy zgłaszają się pierwsze tegoroczne ofiary pajęczaków. Pytanie „Jak się chronić przed kleszczami?” zadaje sobie coraz więcej osób!
Kleszcze atakują coraz wcześniej!
Jeszcze do niedawna wydawało się, że kleszczy powinniśmy się bać głównie wiosną i latem. Jak się okazuje, insekty te nie dają o sobie zapomnieć nie tylko wtedy, kiedy na zewnątrz robi się ciepło, ale mogą atakować nas przez cały rok. Nie jest prawdą, że zimą nie ma kleszczy. Teraz kiedy zimy są cieplejsze i brakuje naprawdę mroźnych dni, nie można liczyć na wyginięcie insektów. Żeby pozbyć się wszystkich osobników, na zewnątrz musiałoby być przynajmniej -10 stopni ciągiem przez co najmniej dwa miesiące. Ocieplenie klimatu nie tylko uniemożliwia pozbycie się kleszczy, ale również pozwala na przeżycie ich larwom, które wiosną zaczną się rozmnażać!
Jak się chronić przed kleszczami?
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni ubiór i to nie kolor ma tu znaczenia. Kiedyś mówiono, że kleszcze lubią ciemne kolory, dlatego niektórzy wybierając się na spacer do lasu, zakładali białe i jasne ubrania. Prawda jest taka, że kleszcze są ślepe i nie widzą ani swojej ofiary ani tego, co ma na sobie. Kleszcze wyczuwają nas po zapachu. Jeśli planujemy wyjście do lasu czy na łąkę powinniśmy pamiętać, żeby dobrze się „osłonić” przed pasożytami. Warto wtedy włożyć zakryte buty, wysokie skarpety, długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, nakrycie głowy, które zmniejszą ryzyko przedostania się na nasze ciało kleszcza. Założenie jasnego ubrania może mieć pewne plusy, a mianowicie to, że łatwiej na nim zauważyć ciemnego pajęczaka.
Pamiętajmy, że kleszcze rozpoznają nas po zapachu i to, co je szczególnie przyciąga, to zapach naszego potu, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia higiena osobista. Kąpiel przed spacerem może zrobić wiele dobrego. Istotny jednak jest tu fakt, że kolejnym wabikiem pajęczaków są niektóre zapachy (szczególnie wanilia, migdał i kokos), dlatego starajmy się używać jak najmniej perfumowanych kosmetyków.
Warto też stosować środki odstraszające te insekty, jednak powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie są dla nas bezpieczne. Coraz więcej preparatów odstraszających insekty zawiera groźną dla człowieka substancję DEET, która może wywoływać poważne podrażnienia skóry i oczu, bóle i zawroty głowy, trudności w oddychaniu, zaburzenia pamięci, choroby układu rozrodczego. Alternatywą dla takich sklepowych odstraszaczy są naturalne metody, które nie tylko są bezpieczne, ale również skuteczne.
Przeczytaj artykuł: Jak naturalnymi sposobami chronić się przed kleszczami
Niektórzy stosują też gadżety mające za zadanie ochronić nas przed kleszczami – są to bransoletki nasączone olejkami lub substancjami chemicznymi, ale też urządzenia ultradźwiękowe. Opinie na ich temat są różne. Jedni uważają, że są skuteczne, inni nie widzą efektów działania. Można jednak pomyśleć o takich gadżetach, jako o dodatkowej formie ochrony przed insektami, nie powinniśmy jednak im ufać w 100 procentach.
Ponieważ ślina kleszczy zawiera w sobie substancje znieczulające, ich ukąszenie jest dla nas niewyczuwalne. Możemy poczuć, że coś po nas chodzi, że coś na łaskocze czy drapie, ale samego ugryzienia nie poczujemy, dlatego po każdym powrocie do domu, powinniśmy dokładnie się obejrzeć. Kleszcze lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej chowają się pod pachami, w zgięciu kolan i łokci, w pachwinach, na karku, za uszami i te miejsca należy obejrzeć w pierwszej kolejności.
Warto też skorzystać ze szczepionki, która chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Szczepienie to jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe. Nie każdy wie, że do zakażenia KZM dochodzi zaraz po ukąszeniu, bowiem wirus znajduje się w ślinie kleszczy. Szczepionki, które są dostępne w Polsce, chronią przed wszystkimi podtypami wirusa, ale żeby osiągnąć pełną ochronę, należy przyjąć wszystkie 3 dawki szczepienia. Szczepionka ta nie chroni przed boreliozą.
Tagi: kleszcze