Zapalenia płuc może być niebezpieczne dla serca!
Badania Intermountain Center w Salt Lake City potwierdzają, że powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego, u których zdiagnozowano bakteryjne zapalenie płuc są poważniejsze niż u pacjentów z wirusowym zapaleniem płuc.
W badaniu wzięło udział prawie 5000 pacjentów zmagających się z zapaleniem płuc. Jak się okazało osoby, u których zdiagnozowano bakteryjne zapalenie płuc miały o 60 procent większe ryzyko zawału serca, udaru i śmierci niż osoby, u których rozpoznano wirusowe zapalenie płuc.
Brent Muhlestein, lekarz z Intermountain Heart Institute:
„Wiedzieliśmy, że zapalenie płuc jest czynnikiem ryzyka wystąpienia poważnego, niebezpiecznego problemu układu sercowego, takiego jak zawał serca, już w ciągu pierwszych 90 dni od rozpoznania. Nie wiedzieliśmy tylko, który rodzaj zapalenia płuc jest bardziej niebezpieczny. Wyniki tego badania dostarczyły jasnej odpowiedzi, która pozwoli lekarzom lepiej monitorować pacjentów i skupić się na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia poważnych chorób serca”.
W badaniu przeprowadzonym w Salt Lake City, analizowano stan zdrowia 4,792 pacjentów ze zdiagnozowanym zapaleniem płuc. Osoby te były hospitalizowane w jednym z 23 szpitali Intermountain Healthcare w okresie od 01.2007 r. do 05.2014 r., a każdego pacjenta obserwowano przez blisko 3 miesiące czasu.
Niemalże u 80% pacjentów rozpoznano bakteryjne zapalenie płuc, a 34 procent chorych (dokładnie 1270 osób) miało poważne dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego w ciągu 90 dni. W tym samym czasie u 21 procent chorych rozpoznano wirusowe zapalenie płuc , a 26 procent z tych osób (dokładnie 258 pacjentów) doświadczyło dodatkowych dolegliwości zdrowotnych w ciągu 90 dni.
Według dr Muhlestein’a prawdopodobną przyczyną tego, że bakteryjne zapalenie płuc jest znacznie poważniejsze niż wirusowe zapalenie płuc jest to, że w tym pierwszym przypadku dochodzi do znacznego zapalenia tętnic.
Kiedy w tętnicach pojawia się stan zapalny, dochodzi do destabilizacji warstwy płytek, które tworzyły się przez wiele lat. Niestabilna płytka może następnie uwolnić się od ściany tętnicy i powodować jej zablokowanie, a to z kolei może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, a nawet śmierci.
„Praktycznym wynikiem naszych badań jest to, że opiekunowie osób chorych powinni być świadomi większego ryzyka dolegliwości układu sercowo-naczyniowego związanego z infekcjami dróg oddechowych, takimi jak zapalenie płuc, a zwłaszcza bakteryjne zapalenie płuc” – mówi dr Muhlestein.
Pacjentów, u których zdiagnozowano bakteryjne zapalenie płuc powinno się leczyć bardzo konsekwentnie i uważnie obserwować pod kątem jakichkolwiek objawów zawału czy udaru. Ponadto osoby, u których stwierdzono nagromadzanie się blaszki miażdżycowej powinny szczególnie zwracać uwagę na to, co mogą zrobić, aby zapobiec infekcjom górnych dróg oddechowych. Dr Muhlestein zaleca szczególną dbałość o higienę rąk oraz natychmiastowe rzucenie palenia papierosów.